12. benefiční představení

Zpět na seznam akcí

Benefice Apropa je o životě v přátelství Velký zážitek z 12. benefice Apropa dne 9. listopadu bylo, když mi potom pověděla V, že nejvíc se jí líbila ta černovlasá cikánka, co věštila. Protože to nebyla ani cikánka, ani černovláska, ale blondýna Klárka, která v Apropu pracuje.

Mně se zase líbilo, že laťka loni nasazená rozhodně nebyla podlezena, že všichni, tj. klienti, zaměstnanci, dobrovolníci i další pomocníci a spolupracovníci udělali skvělé představení. V tom skvělé, že se nejedná, a nikdy nejednalo, o sled vystoupení „umělců z Prahy“. Že šlo o komponovaný pořad, který měl myšlenku, který si k tomu vyhledal patřičné výrazové prostředky, takže divák se rozhodně nenudil. Film, mluvené slovo i reprodukované, hudba, tanec, divadelní prvky a další. To vše na opravdovém příběhu, který se udál a děje. Protože Apropo žije příběhy. Jedním z nich bylo týdenní putování po krajině na cikánský způsob na sklonku léta. Takže už i vstupní hala Masarykova divadla byla jeden velký cikánský tábor. Právě tak, jako nástup všech herců, tedy vozíčkářů, jejich asistentů, dobrovolníků a dalších byl veden cikánskou vlajkou.

Jak se realizovaly hlavní myšlenky programu: odvaha, spontánnost, přátelství, radost? Kdo za to všechno může? Samozřejmě všichni účinkující i celý další technický tým, včetně rodičů. Však scénář nevešel se na list papíru. Byl to tlustší svazek, kterým režisérka Petra Horváthová při zkouškách mávala, do kterého se často dívala, kvůli kterému stále herce vracela, jejich pohyb i dialogy upravovala, a oni ji trpělivě poslouchali. Občas namítali, přicházeli s nápady. Skvělá tvůrčí atmosféra.

Ještě jak scénář vznikl. Několikrát sešla se ředitelka Apropa J. Králová s herečkou Petrou. Dohodly kostru, hlavní myšlenky. A ty pak zpracovala Petra do scénáře.

Klienti Asociace pro postižené jsou rádi spolu. Vidíme to, už když se scházejí, jak se vítají. Rádi si hrají, rádi hrají. Rádi se maskují, líčí, převlékají. Mají rádi pohyb, cesty, na nich dobrodružství. Jako my všichni. Na své benefici to skvěle Jičíňákům předvedli.