17. benefice Apropa byla o snech, přáních i odvaze

Zpět na seznam akcí

Starověká japonská legenda slibuje, že ten kdo složí tisíc origami jeřábů, tomu bude splněno přání. I my jsme se nechali inspirovat touto legendou a tak se origami jeřáb a splněná přání staly hlavními motivy 17. benefičního představení Apropa Jičín.

jerabi

Každý z nás má nějaké přání či sen a my jsme se rozhodli, že využijeme letošní benefice, abychom se s vámi podělili o sny a přání našich klientů. Chtěli jsme ukázat, že i lidé, kteří žijí život člověka s postižením, mají odvahu mít sny a přání. Že to, co je tolik limituje v řadě činností běžného života, nelimituje jejich fantazii a touhy. A protože sny a přání jsou od toho, aby se plnily, chtěli jsme stejnou cestou požádat vás - naše přátele, partnery a podporovatele o pomoc s jejich plněním.

Představení, tradičně pořádané v Masarykově divadle v Jičíně, bylo rozděleno do čtyř částí, ve kterých jsme vám různými formami představili některá přání našich klientů. V první části, které se ujal moderátor večera Marek Sýkora, jsme pantomimou představili sen Pavla, který by chtěl být pekařem, Jirky, který touží být potápěčem, Jiřího, který obdivuje dechový orchestr a přál by si být jeho dirigentem a Mirka, který miluje jízdu na kole a chtěl by se stát závodníkem. Pantomima se na začátek ukázala být skvělou volbou, protože zaujala a vtáhla do představení naše dětské diváky.

Druhá část dostala formu tanečního divadla. Originální a vtipnou podobu získal sen Radka, který by se rád stal hostem v pořadu „Kluci v akci“. Opravdu snové pak bylo představení na téma být květinářkou, kterou si tolik přeje být Katka. Obě představení, které pro nás připravilo Taneční divadlo z K- klubu Jičín pod vedením Zuzany Richterové, byla úžasná a sklidila obrovský potlesk.

Třetí část vyplnily animace, které vznikly rozpohybováním obrázků našich klientů. Ožil v nich sen Jana, který by se chtěl stát členem házenkářského družstva pro handicapované, Leoše, jehož přáním je být závodníkem Formule 1 a Martina, který touží stát se řidičem autobusu. Obrázkům a snům našich klientů vdechla život Anna Fukátková.

I ve čtvrté části se promítalo. Diváky benefice nejprve uchvátil dokument o výtvarném nadání Magdy, jejímž snem je uspořádat výstavu svých kreseb. Pořádnou dávku humoru přinesla groteska s bravurním Milošem, jehož přáním je stát se ředitelem. Srdce všech přítomných si získal Michal, svým pozitivním přístupem k životu ve velmi osobní a intimní výpovědi „Žít sám“. Všechny tři snímky pro nás připravila filmová agentura Popojedem!.

Pro všechna nefilmová představení byl přichystán živý hudební doprovod v podobě klavírní improvizace Tomáše Maška.

Stejně jako v předchozích letech, bylo součástí benefičního představení předávání šeků od našich hlavních partnerů, kteří nám v tomto roce přispěli částkou Kč 472 000,-. Společně s ostatními příspěvky od dalších firem a individuálních dárců, dobrovolným vstupným, nákupy v našem benefičním obchůdku a tradičním darem šatnářek z Masarykova divadla činil celkový letošní výtěžek benefice neuvěřitelných Kč 536 571,-.

partneři

Kromě hlavního programu byl připraven doprovodný program, který začínal již hodinu před začátkem představení, v podobě tvořivé dílny, kde se každý z návštěvníků mohl naučit vlastnoručně poskládat origami jeřába. Pro všechny návštěvníky bylo připravené občerstvení a nadýchané sněhové pusinky, prodávala se snová cukrová vata i řada výrobků z dílen Apropa v tradičním benefičním obchůdku. Na konci představení mohli návštěvníci napsat svá přání do vlastnoručně složeného origami jeřába a vypustit ho na balónku do světa.

Odvaha lidí s postižením mít přání.

Odvaha odhalit je okolnímu světu.

Odvaha vyjít na pódium a stát se součástí plnění svého snu.

To bylo 17. benefiční představením Apropa Jičín. A nám je velkým potěšením a ctí, že jste u toho byli s námi.