Jít si naproti - zhodnocení

Zpět na seznam akcí

Konference " Jít si naproti " je za námi. A my jsme rádi, že můžeme říci, že skončila velkým úspěchem.

Svéprávnost. Možnost nakládat s penězi, rozhodovat se o svém životě, šance podepsat smlouvu. Lidé s omezenou svéprávností tyto možnosti nemají. Někdy je to z důvodů správných, kdy by člověku mohla vzniknout velká škoda, například když podepíše pro něj nevýhodnou smlouvu, které nerozumí. Jindy je to ztráta sebedůvěry, zmar a neštěstí, když člověk o svéprávnost přijde.

Na toto téma jsme pořádali 14.6. společně s organizací Péče o duševní zdraví, konferenci "Jít si naproti". Jméno jít si naproti není náhodné. Cílem konference je jít si naproti ve společnosti s těmi lidmi, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni. Letos jsme zvolili téma svéprávnosti, protože proběhly změny v občanském zákoníku a chtěli jsme ukázat lidem, kteří tuto problematiku řeší, jak je možné k ní přistupovat a jak se na to dívají nemocní lidé, či lidé s postižením, kterých se to přímo dotýká.

Konference měla 3 části. V první části prezentovali své potýkání s problematikou svéprávnosti klienti pořádajících společností. V druhé části pak přijely JUDr. Dana Kořínková a Mgr. Radka Čebišová z organizace QUIP , které přednášely o problematice svéprávnosti a v poslední části se pak vedla panelová diskuze, kde byly zodpovídány otázky návštěvníků. Účastníci mohli pokládat své dotazy například jičínské soudkyni, advokátovi, veřejné opatrovnici z Hořic či soudní znalkyni z oboru psychiatrie.

Konference byla velkým úspěchem. Přijelo přes 70 lidí, kteří měli zájem dozvědět se více o tématu svéprávnosti. Přijelo mnoho lidí z úřadů, starostové, zaměstnanci neziskových organizací a lidé, kteří sami problémy se svéprávností musí řešit. Měli jsme ohromnou radost, že dorazilo tolik lidí a že se mnoho z nich aktivně účastnilo. Rádi bychom také poděkovali všem, co nám s konferencí pomáhali v čele se společností Seco GROUP, která poskytla zázemí pro celou konferenci. Dále patří velké díky Petru Veselému, který za společnost Citymedia dělal graficky propagační materiály. Také bychom chtěli poděkovat Tescu Jičín, kteří nám poskytli občerstvení a suroviny na pečení. Velké díky také patří PDZ. Spolupráce s nimi je vždy příjemná a jsme rádi, že s námi na projektu konference pracují. Děkujeme také všem hostům, kteří přišli promluvit a speciální díky patří naší mamince z Apropa Miroslavě Šimkové, která se nebála vystoupit a odpovídat na všemožné otázky o tom, jak danou problematiku řešili se synem Vojtou.

Budeme se těšit příští rok!