Na první pohled obyčejný klíč

Je obecně známo, že každý klíč otevírá nějaké dveře. Co je to ale Euroklíč? Možná na první pohled obyčejný, ale nenechme se zmást. Jedná se o speciální klíč, kterým lze odemykat Eurozámky v několika zemích Evropy. 

Euroklíč zajišťuje rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení (např. výtahů, svislých a schodišťových plošin apod.) osazených jednotným Eurozámkem. 

Tento klíč však není pro každého. Kdo jej může využít? Euroklíč mohou zdarma získat držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitelé WC karty, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, cystickou fibrózou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou), močovými dysfunkcemi a rodiče dětí do tří let. U poslední skupiny osob, tedy u rodičů do tří let věku, se však jedná pouze o výpůjčku daného klíče, který po dosažení věku, vrátí poskytovateli. Avšak po dobu zápůjčky řeší tento klíč rodičům například problém při využití toalet v případě, mají-li dítě v kočárku a nemohou jej nechat osamotě či nemají další osobu, která jim dítě pohlídá.


Euroklíč lze použít v řadě zemí Evropy. U nás je již osazeno přes 1580 Eurozámků například na úřadech, nádražích, čerpacích stanicích, v obchodních centrech a mnoha dalších místech.

Přímo v Jičíně jsou v tuto chvíli 4 místa:

WC hypermarket Kaufland

WC Městský úřad Jičín, 17. listopadu

WC Městský úřad Jičín, Žižkovo náměstí

schodišťová plošina - Kulturní zařízení města Jičína

Apropo Jičín o. p. s. se stalo distributorem Euroklíče od doby otevření poradny poskytující odborné sociální poradenství, tedy od ledna 2021. Apropo poskytuje službu Poradenství pro život s postižením, tato služba napomáhá všem osobám, jejich rodinám a blízkým, kteří prožívají tíživou situaci spojenou se zdravotním postižením. Naším cílem je, aby lidé mohli žít co nejnormálnější život i když mají zdravotní postižení. Věříme, že lidé s postižením mají stejná práva jako ostatní, ale cesta k jejich dosažení bývá často složitější, proto jim poskytujeme pomoc a podporu prostřednictvím právě této služby. 

Zbývá otázka. Jak si mohu Euroklíč zapůjčit? Pokud máte o Euroklíč zájem, zastavte se v poradně Apropo Jičín o. p. s. na adrese Vrchlického 823 v Jičíně v provozních hodinách (Po, Út, St 8-10 hod., St 15-18 hod) nebo zavolejte na tel. 735 752 806 a domluvíme se s vámi. Jediné co s sebou budete potřebovat je průkazka ZTP nebo lékařská zpráva dokládající výše uvedená onemocnění.