Nová sociální služba - podpora samostatného bydlení

Příležitost pro ty, kteří chtějí získat zkušenosti s bydlením 

Domov je místem, kam se rádi vracíme. Máme v něm pocit jistoty a bezpečí. Víme, že právě tam patříme. Máme tam své věci. Potkáváme se tam s rodinou a přáteli, můžeme tam v klidu odpočívat a být sami sebou. Člověk s postižením chce mít domov jako každý - domov podle svého a má  tedy právo zvolit si jak a s kým bude bydlet.

Bohužel v naší společnosti stále přetrvává předsudek, že lidé s mentálním postižením nemohou žít samostatně a že jim je nejlépe v ústavním zařízení, kde je o ně nejlépe postaráno. 

Lidé s postižením nemají specifické potřeby, ale potřebují specifickou podporu. Jejich potřeby jsou totiž většinou stejné, jako mají lidé tzv. bez postižení – mají svá přání a představy, chtějí domov, kamarády, partnery, partnerky, rodinu, práci, bavit se a žít. 

V Apropu hledáme společně cesty, jak tato jejich přání a představy naplnit. Jak nabídnou vhodnou, individualizovanou podporu, která jim pomůže žít podle svých představ. Jsou totiž věci, které možná nikdy nedokáží dělat samostatně, a budou tedy vždy potřebovat podporu. 

Proto jsme otevřeli novou sociální službu - pobytovou sociální rehabilitaci, která připravuje dospělé osoby s mentálním, nebo kombinovaným postižením na samostatné bydlení. Jedná se o zcela ojedinělou službu. V Královéhradeckém kraji je to totiž první a zatím jediná služba tohoto druhu. 

Nová služba nabízí  klientům krátkodobé či dlouhodobé pobyty s maximální délkou 3 roky, individualizovanou podporu pracovníků během celého dne po celou dobu bydlení nanečisto, seznamování se  se všemi dovednostmi spojených s bydlením a osvojení si těchto věcí, tak jak bude možné, podporu sociálního pracovníka v plánování  dalších kroků v životě klienta atd. Tato nová služba Apropa sídlí v Jičíně v  ul. Na Jihu. Má kapacitu 3 osob. Pro klienty jsou zde dva pokoje, které si obyvatelé zařídí dle svého. Dále jsou zde společné prostory obývacího pokoje, kuchyně a jídelny a zázemí pro pracovníky. 

Pro více informací kontaktujte sociální pracovnici Mgr. Petru Sahajovou na mailu bydlení@apropojicin.cz nebo zavolejte na tel. 601 545 441.